گسترش مدارس عالی

امروزه حدود ۲۵۰ هزار دانشجوی خارجی، در دانشگاه‌های آلمان از هامبورگ گرفته تا مونیخ تحصیل می‌کنند. آنان دانش آلمان را می‌آموزند و با شیوه‌ی زندگی آلمانی آشنا می‌شوند. ده سال پیش شمار آنان کمتر از نیمی از رقم کنونی بود. مطالعات بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند که شمار دانشجویان خارجی در آلمان، تا سال ۲۰۲۰ سه برابر خواهد شد.
آلمان می‌خواهد سطح تبادلات دانشگاهی خود با دیگر کشورها را بالا ببرد و شمار دانشگاه‌های آلمانی در خارج از این کشور را گسترش دهد.
«سرویس تبادل آکادمیک آلمان» (DAAD)، غالبا نخستین نقطه‌ی آغاز برای دانشجویان خارجی در آلمان است. یکی از فعالیت‌های این سازمان، دادن بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی است.
امروزه حدود ده درصد دانشجویان آلمان را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. بسیاری از آنان از کشورهای عربی و آسیایی آمده‌اند. برخی از این دانشجویان برای اینکه بتوانند خود را با جامعه و دانشگاه‌های آلمان تطبیق دهند، از کمک‌های «سرویس تبادل آکادمیک آلمان» سود می‌برند.

مؤسسه‌ای برای ایجاد تفاهم میان ملت‌ها
دکتر اشتفان تیمه، هماهنگ‌کننده‌ی مؤسسه‌ی تبادلات آکادمیک آلمان می‌گوید: «شمار دانشجویان خارجی به شدت افزایش یافته است. این شمار در سال‌های گذشته، هر سال حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته است. ما از پروژه‌های ویژه‌ای برای رسیدگی به دانشجویان خارجی پشتیبانی می‌کنیم. در آغاز برنامه‌هایی وجود دارد که دانشجویان خارجی و آلمانی را به هم نزدیک می‌کند. زمانی بود که این برنامه تازگی داشت، ولی امروزه تقریبا در هر دانشگاهی چنین برنامه‌ای وجود دارد».

رویس تبادل آکادمیک آلمان» در سال ۱۹۲۰ با انگیزه‌ی تفاهم میان ملت‌ها تاسیس شد. این سازمان امروز نقش چشمگیری در گسترش دادن تبادلات دانشگاهی میان مراکز آموزش عالی آلمان و دیگر کشورها به عهده دارد. شمار دانشجوبان خارجی در آلمان تا سال ۲۰۲۰ سه برابر خواهد شد. با توجه به نرخ رشد منفی جمعیت در بیشتر کشورهای صنعتی و به‌ویژه در آلمان، دانشگاه‌ها در آینده باید بر سر بااستعدادترین دانشجویان بین‌المللی با یکدیگر رقابت کنند. ولی این کار چگونه عملی خواهد شد؟

گسترش مدارس عالی آلمانی زبان در خارج از کشور
اشتفان تیمه معتقد است که این کار از طریق ایجاد مدارس عالی آلمانی در خارج از این کشور ممکن خواهد شد. این طرح چندین سال است که پیش از همه در کشورهای حوزه‌ی عربی و آسیایی پیاده شده و با استقبال بزرگی روبرو گشته است.
در حال حاضر ۶۵۰۰ تن در خارج از آلمان به زبان آلمانی تحصیل می‌کنند. شمار آنان در سال‌های آینده به ۱۵ تا ۲۰ هزار تن خواهد رسید. ولی به گفته‌ی تیمه این کافی نیست. پروژه‌ی بعدی این است که کودکانی که در خارج، در مدارس آلمانی آموزش می‌بینند، در آینده فعالانه جذب دانشگاه‌های آلمان گردند.

 

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com