چگونگی درخواست پذیرش

هر دانشجوی خارجی می بایست برای ورود با دانشگاه های آلمان درخواست پذیرش بدهد. این درخواست البته برای دانشجویان ورودی جدید، متقاضیان برای فوق لیسانس و یا دکترا می باشد. قبل از اعطای پذیرش بررسی می شود که آیا یک دانشجو شرایط و صلاحیت های تحصیل در رشته مورد نظر را دارد یا خیر. از جمله این شرایط نمرات در دوران دبیرستان و دانشگاه می باشند. در بسیاری از رشته ها دانش زبان آلمانی نیز ملاک و معیار قرار می گیرد.
قبل از درخواست هر پذیرشی متقاضی می بایست به طور کامل از شرایط و مدارک لازم اطلاع پیدا کند.
تا چند سال پیش علاقه مندان قادر بودند مدارک خود را برای تقاضای پذیرش مستقیما به اداره بین الملل International Office دانشگاه مربوطه بفرستند. هم اکنون این کار بر عهده  Uni assist  می باشد. بیش از 200 دانشگاه وابسته به این مؤسسه در برلین هستند.
پس از ارسال مدارک به اداره بین الملل دانشگاه مورد علاقه خود یکی از جواب های پذیرش را دریافت می کنید:
* جواب رد: شما واجد شرایط مورد نیاز نمی باشید. شاید گذراندن یک دوره زبان آلمانی، درخواست بذیرش از دانشگاهی دیگر یا در رشته ای دیگر، بی فایده نباشد.
• تأیید دریافت درخواست
• صدورپذیرش مشروط یا قطعی
تعداد متقاضی در رشت ههایی ویژه، بیش از ظرفیت پذیرش است. متقاضیان آلمانی و کشورهای عضو اتّحادیّه ی اروپا با شیوه های گزینشی برای این رشته ها انتخاب م یشوند. برای این منظور معدّل داوطلب مهم است. انتخاب داوطلبان از دیگر کشورها در این گونه رشت ههای دانشگاهی با روش های گزینشی صورت نمی گیرد. ولی در رشته هایی مانند پزشکی یا روانشناسی، سهمیّه مشخّصی برای داوطلبان این کشورها در هر نیمسال تحصیلی در نظر گرفته می شود. در این جا هم معدّل داوطلبان تعیین کنند هاست.
مهلت و روند رسیدگی به پرونده ها در تمامی دانشگاه ها یکسان نیست. به بعضی از درخواستها به محض دریافت رسیدگی شده و به بعضی دیگر پس از به پایان رسیدن مُهلت درخواست برای هر ترم. به همین جهت گاهی چند ماه پس از ارسال، از نتیجه درخواستتان با خبر می شوید.

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com