مزایای تحصیل در دانشگاه‌های شرق آلمان

بسیاری از کارشناسان آموزشی به متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان توصیه می‌کنند، با توجه به پرشدن ظرفیت دانشگاه‌های غرب این کشور دانشگاه‌های شرق آلمان را برای تحصیل انتخاب کنند. ولفگانگ لور از مزایای این انتخاب می‌گوید.

ولفگانگ لور، استاد رشته حقوق در دانشگاه بن آلمان معتقد است، تحصیل در دانشگاه‌های وقع در ایالت‌های شرق این کشور مزایای قابل توجهی دارد.
این استاد دانشگاه می‌گوید، حدود بیست سال پیش و هم‌زمان با وحدت مجدد آلمان بسیاری توصیه به تحصیل در دانشگاه‌های غرب آلمان می‌کردند و بر این باور بودند که دانشگاه‌های غرب آلمان از کیفیت آموزشی مناسب‌تری برخوردارند.
دلایل انتخاب دانشگاه‌های شرق آلمان
ولفگانگ لور می‌گوید، پس از گذشت این زمان توصیه‌اش به افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارند، انتخاب دانشگاه‌‌های شرق این کشور است.
وی از جمله دلایل خود برای طرح این نظر به پرشدن ظرفیت دانشگاه‌های غرب آلمان اشاره می‌کند. به طور نمونه گفته می‌شود، دانشگاه‌های واقع در ایالت‌نوردراین وستفالن تعداد دانشجوی بیش از ظرفیت از مورد نیاز در یک ترم تحصیلی روبرو هستند.
این استاد دانشگاه آلمان در همین ارتباط می‌گوید: «تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه‌های آلمان در هر ترم تحصیلی تخمین زده می‌شود و منابع مالی مورد نیاز در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد. این در حالی است که در ترم تحصیلی گذشته این معادله بر هم خورد و متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان ۴۰ درصد بیش از میزان پیش‌بینی شده اعلام شدند.»
ساختمان دانشگاه‌های غرب آلمان “در دست تعمیرات”
استاد حقوق دانشگاه بن آلمان علاوه بر این به وضعیت ساختمان‌های دانشگاه‌های غرب آلمان نیز اشاره می‌کند و می‌گوید، برخی از این دانشگاه‌ها که قدمتی صد ساله دارند، چندین دهه است که بازسازی و مرمت نشده‌اند و به همین دلیل در سال‌های اخیر تعمیرات گسترده‌ای در ساختمان دانشگاه‌ها در دست انجام است.
این تعمیرات که در برخی از موارد چندین سال به طول خواهد انجامید، محدودیت‌هایی را برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی استادها و دانشجویان ایجاد کرده است.
این درحالی است که به گفته‌ی ولفگانگ لور، استاد حقوق در دانشگاه بن، دانشگاه‌های شرق آلمان از موقعیت زیرساختی مناسب‌تری برخوردارند. در این میان می‌توان به تعداد کمتر دانشجوها در کلاس‌های درس و امکانات مناسب و مدرن کمک آموزشی اشاره کرد که بر جذابیت دانشگاه‌های شرق آلمان افزوده است.
علاوه بر این می‌توان این نکته را نیز به مزایای تحصیل در دانشگاه‌های شرق آلمان افزود: هزینه مسکن و خوراک در شهرهای واقع در ایالت‌های شرق آلمان در مقایسه با غرب کشور ارزان‌تر است. همین عامل می‌تواند برای متقاضیان تحصیل که قرار است چند سال با ریاضت اقتصادی زندگی کنند کافی باشد، تا دانشگاهی در شرق آلمان را انتخاب کنند.
چند نمونه از دانشگاه‌های معتبر در شرق آلمان

برای آن دسته از متقاضیان تحصیل در آلمان که علاقه‌مند به انتخاب دانشگاه‌های شرق کشور هستند، می‌توان این دانشگاه‌ها را به عنوان نمونه برشمرد:

Martin-Luther-Universität
دانشگاه مارتین لو‌تر واقع در ایالت زاکسن آنهالت (Sachsen-Anhalt) با بیش از ۵۰۰ سال سابقه؛ تحصیل در این دانشگاه رایگان است.
Universität Magdeurg
دانشگاه ماگدبورگ در ایالت زاکسن آنهالت؛ این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ میلادی تاسیس شده و جزو جدید‌ترین دانشگاه‌های آلمان است. تحصیل در این دانشگاه نیز رایگان است.
Universität Greifswald
دانشگاه گرایفس والد واقع در ایالت مکلنبورگ-فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)؛ این دانشگاه نیز قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد و تحصیل در آن رایگان است.
Bauhaus-Universität Weimer
یکی دیگر از دانشگاه‌های شرق آلمان دانشگاه وایمار در ایالت تورینگن (Thüringen) است. تحصیل در این دانشگاه نیز بدون پرداخت شهریه صورت می‌گیرد.
Universität Leipzig
پس از دانشگاه هایدلبرگ که قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان است، دانشگاه لایپزیگ در مقام دوم با سابقه‌ترین دانشگاه‌های آلمان جای دارد. پرداخت شهریه در این دانشگاه واقع در شرق آلمان که بیش از ۶۰۰ سال سابقه آموزشی دارد نیز، الزامی نیست.
Technische Universität Dresden
و به عنوان آخرین نمونه می‌توان به دانشگاه صنعتی درسدن در شرق آلمان اشاره کرد که بیش از ۱۲۰ رشته تحصیلی را به علاقمندان ارائه می‌کند و تحصیل در آن رایگان است.

 

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com