مدرسه عالی مردمی

“مردمی خواستار حقوق دموكراتيك خود می‌شوند که سواد كافی داشته باشند.” جمله‌ای از فردریک گرونتویک روشنفکر معروف دانمارکی و بنیان‌گذار نخستین مدرسه عالی مردمی. به مناسبت سالروز تاسیس اولین مدرسه عالی مردمی در آلمان.

مدرسه عالی مردمی یا  Volkshochschuleدر آلمان مانند دانمارک، سویس‌ و اتریش يكی از نهادهای مهم آموزشی به شمار می‌آید. ۱۰۵ سال پیش،  در روز ۱۳ ژانویه سال ۱۹۰۲ ویلهم بولشس Willhem Bölsches از اصلاح طلبان آلمانی قرن نوزدهم میلادی، مدرسه عالی آزاد برلین را در این کشور افتتاح کرد.

بنیان‌گذاری این مدرسه ادامه راهی بود که فردريك گرونتويك Grundtvik روشنفکر دانمارکی در سال ۱۸۴۴آغاز کرده بود. گرونتویک که تمام عمرش را وقف گسترش آموزش در قشرهای پایین جامعه کرده بود، معتقد بود: “مردم زمانی خواستار حقوق دموكراتيك خود می‌شوند که سواد كافی داشته باشند.”
شعار “آموزش برای همه” شعاری بود آن سالها رفته رفته شمال اروپا را گرفت. مدارس عالی نه فقط به روی افراد كم درآمد جامعه باز بود، بلكه دوره‌های آموزشی مختلفی هم  برای زنان و افراد مسن‌تر ارائه می‌داد.
با افتتاح مدرسه عالی آزاد برلین رفورم “تغییر سبک زندگی” که فیلسوفان و روشنفکران قرن نوزدهم آغاز کرده بودند، در آلمان سرعت بیشتری گرفت.
گسترش مدارس عالی مردمی
بعد از جنگ جهانی اول در شهرهای دیگر کشور تعدا مدارسی به همین سبک افتتاح شد. هزینه‌ مالی این آموزشگاه‌ها را روشنفکران و خیرین پرداخت می‌کردند، اما استقبال مردم چنان چشمگیر بود که مدتی بعد مجلس آلمان قانونی تصویب کرد که بر اساس آن، حمایت مالی از این نهادهای آموزشی بخشی از قانون اساسی کشور شد.
ساختار آموزشی این مدارس که در قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم میلادی با پرورش فکری لایه‌های محروم جامعه نقش مهمی در معرفی دموکراسی و حق شهروندی بر عهده داشتند، پس از جنگ جهانی دوم کمی تغییر کرد.
فعالیت‌ از محدوده روشنگری سیاسی و درس‌های تئوری فراتر رفت و آموزش رشته‌های حرفه‌ای هم به برنامه مدارس اضافه شد.
فعالیت کنونی مدارس عالی در آلمان
در حال حاضر بيش از يك هزار مدرسه عالی مردمی در آلمان فعالند که هزینه‌ مالی‌شان ‌‌از طریق بودجه ایالتی، کمک انجمن‌های خیریه و شهریه اندکی که متقاضیان پرداخت می‌کنند، تامین می‌شود.
هدف این مدارس، عرضه تمامی دوره‌های آموزشی، از کلاس‌های سواد آموزی تا دوره‌های پیشرفته کامپیوتر است . بر مبنای اساس‌نامه اولیه به دوره‌‌های آموزشی ویژه توان‌خواهان، توجه خاصی می‌شود.
ثبت نام در مدرسه عالی برای عموم آزاد است. در این میان، کلاس‌‌های زبان برای خارجی‌هایی که می‌خواهند زبان آلمانی بياموزند، بسیار محبوبند.

 

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com