طرح حذف شرط معدل برای تحصیل در رشته‌ی پزشکی

فیلیپ روسلر، وزیر بهداشت آلمان قصد دارد شرط معدل را از شرایط ورود به تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های این کشور حذف کند. علت این تصمیم و پیامدهای آن چیست و چه تاثیری بر ورود دانشجویان خارجی به این رشته دارد؟

علاقه‌مندان ایرانی تحصیل در رشته پزشکی در آلمان که با قبولی در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی (دوره‌های روزانه و شبانه) قصد ورود به دانشگاه‌های این کشور را دارند، بایستی در ابتدا در دوره‌‌ی یک ساله کالج ثبت نام کنند. پیش از ورود به دوره کالج، قبولی در آزمون ورودی آن که غالبا از سووالاتی در مورد زبان آلمانی تشکیل شده است، الزامی است.

 

این افراد سپس در دوره‌ی (M-Kurs) شرکت می‌کنند. این دوره برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی، زیست‌شناسی و داروسازی است. از جمله کالج‌هایی که این دوره را در آلمان ارائه می‌کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: فرانکفورت، برلین، هامبورگ، ماینس، لایپزیگ، مونیخ، زاربروگن، هایدلبرگ، کاسل، هاله و هانوفر. پس از پایان این دوره‌ی یک ساله، دانشجویان کالج در امتحان پایانی آن (Feststellungsprüfung) شرکت می‌کنند. کسب نمره خوب در این امتحان که از دروسی همچون ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی تشکیل شده است، شرط دریافت پذیرش در رشته پزشکی از دانشگاه‌های آلمان است.

نحوه‌ی پذیرش دانشجویان آلمانی در رشته پزشکی

دانشجویان آلمانی اما برای تحصیل در رشته پزشکی با شرط معدل روبرو هستند. رشته پزشکی در آلمان از جمله رشته‌های پرطرفدار است و ورود به آن نیز آسان نیست. از سوی دیگر آلمان با کمبود پزشک روبرو است. فیلیپ روسلر، وزیر بهداشت آلمان، اخیرا پیشنهاد کرده است که شرط معدل برای ورود به دانشگاه‌های آلمان حذف و انتخاب متقاضیان به دانشگاه‌ها محول شود. وزیر بهداشت آلمان، شرط معدل را عاملی برای کاهش تعداد متقاضیان تحصیل در آلمان می‌داند. معدل دیپلم متقاضیان آلمانی و یا سایر علاقه‌مندان که تابعیت این کشور را دارند، برای پذیرش در رشته پزشکی بایستی حداقل ۴ / ۱(حدود معدل ۱۸) باشد.

توزیع ۴۰ درصد از سهمیه‌های دانشجویی در رشته پزشکی بر عهده مرکز توزیع سهمیه‌های دانشجویی (ZVS) در شهر دورتموند است. ۶۰ درصد دیگر سهمیه‌ای است که توزیع آن از سوی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. یک شرط اما تا به امروز برای این مرکز و دانشگاه‌ها یکسان بوده و آن معدل دیپلم است. شرطی که با حذف آن نحوه‌ی پذیرش دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته پزشکی نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

طرح یاد شده اما با مخالفانی نیز روبروست. از جمله اتحادیه پزشکان آلمان که افزایش تعداد دانشجویان پزشکی را لازم نمی‌داند. اتحادیه پزشکان آلمان در واکنش به اظهارات وزیر بهداشت این کشور، اعلام کرده است، افزایش تعداد دانشجویان امکانات بیشتری را طلب می‌کند که در حال حاضر فراهم نیست. به اعتقاد این اتحادیه بیشتر شدن تعداد دانشجویان رشته پزشکی در شرایط فعلی از کیفیت تحصیل در این رشته می‌کاهد.

 

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com