شرایط تحصیل در رشته شیمی – بخش اول

سال ۲۰۱۱میلادی از سوی یونسکو به عنوان سال شیمی نامیده شد.در آلمان نیز تعدادی از دانشجویان ایرانی در رشته‌های علوم طبیعی و ازجمله شیمی تحصیل می‌کنند. مازیار پارسا یکی از این دانشجویان از شرایط این رشته می‌گوید.
در کنار دانشگاه‌هایی که در آن‌ها تحصیل در رشته شیمی به زبان آلمانی صورت می‌گیرد، تعدادی از دانشگاه‌های این کشور نیز گرایش‌هایی از رشته شیمی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. از این جمله‌اند دانشگاه‌های شهرهای آخن، برمن و فرایبورگ.امکان تحصیل در رشته شیمی در دانشگاه‌های نام برده تنها در مقطع کارشناسی وجود دارد. علاوه بر این، بیش از ۴۰ گرایش از رشته شیمی نیز در مقطع کارشناسی‌ارشد و به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود. مازیار پارسا در گفت و گویی از جزییات بیش‌تر در مورد این رشته می‌گوید.

شما دانشجوى رشته‌ى شيمى در آلمان هستيد و در مراحل پايانى تحصيل‌تان هم به سر مى‌بريد. آيا از ابتدا در این رشته‌‌‌ در آلمان تحصيل كرديد يا از ايران برای ادامه تحصیل آمديد؟خیر، من در دوبى در رشته‌ی كامپيوتر تحصیل کردم. ولى تا پايان ادامه ندادم و برای تحصیل به آلمان آمدم.

با مداركى كه از ايران داشتيد، در آلمان پذيرفته شديد؟

من مدرك ايران را نداشتم. چون در ايران در كنكور شرکت نکرده بودم. مدركى كه مى‌خواستند مدرک قبولى در كنكور بود. اما مدرك دانشگاه دوبى را قبول كردند، ولى گفتند بايد ابتدا در دوره‌های کالج شرکت کنم. من هم يكسال به کالج رفتم و بعد وارد دانشگاه شدم.

شما در حال حاضر مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی‌ ارشد پیوسته (Diplom) هستید. ولی ظاهرا امکان ثبت‌نام در این دوره‌ها دیگر وجود ندارد؟

بله ،ورودى‌هاى جديد دیگر هيچ كدام در مقطع ديپلم تحصیل نمی‌کنند. همه‌شان يا کارشناسی (Bachelor) هستند و یا در کارشناسی‌ارشد ناپیوسته (Master) تحصیل می‌کنند.

چه گرايش‌هايى در رشته‌ى شيمى در آلمان براى علاقه‌مندان وجود دارد؟

یکی Anorganische Chemie است که می‌شود شيمى معدنى. یک گرایش Organische Chemie یا شيمى آلى، Physikalische Chemie که به آن فيزيك‌ـ شيميايى مى‌گويند و  بعد Theoretische Chemie که همان شیمی نظری است.

احياناً مهندسى شيمى هم همانند آن چيزى كه در ايران هست در آلمان وجود دارد؟

مهندسى شيمى هم هست، ولى دانشگاهى كه من در آن تحصيل مى‌كنم مهندسى شيمى ندارد. چيزى كه من دارم مى‌خوانم، به فارسى به آن شيمى محض مى‌گويند.

شما دانشجوى دوسلدورف هستيد، در کدام شهرهای دیگر آلمان این رشته تدریس می‌شود؟

بله، من در دوسلدورف هستم. اكثر دانشگاه‌هايى كه درآن‌ها دانشکده‌ی علوم طبیعی وجود دارد، رشته‌ى شيمى را ارائه می‌دهند. همانند دانشگاه آخن.

گرايش يا ويژگى خاصى در رشته‌ى شما در آلمان هست كه احياناً به علاقمندان ايرانى كه مى‌خواهند اين رشته را در آلمان ادامه تحصيل دهند، توصيه كنيد؟

من خودم الان دارم فيزيك‌ـ شيميايى مى‌خوانم. يعنى اين قسمت را انتخاب كردم. بين شيمى معدنى و شيمى عالى، من فيزيك‌ـ شيميايى را انتخاب كردم. چون بيشتر با آناليز كردن سروكار دارد و با دستگاه‌هايى مثل ليزر.

آن‌هايى كه به دستگاه‌هایی مانند ليزر و به آنالیزکردن علاقه دارند، بايد به سراغ فيزيك‌ـ شيميايى بروند. اين قسمت در ايران خيلى پیشرفته نیست، دستگاه‌هايى را كه در آلمان به‌كار مى‌برند، دستگاه‌هاى مدرنى است و گران‌قيمت است و در همه دانشگاه‌های ایران وجود ندارند. من از اين موضوع اطلاع دارم.

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com