رقابت هفت دانشگاه در آلمان

رقابت هفت دانشگاه برای کسب عنوان دانشگاه برترپس از قرار گرفتن نُه دانشگاه در میان دانشگاه‌های برتر آلمان در بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ میلادی، حالا نوبت به دور جدیدی از این رقابت‌ها رسیده است. قرار است تعداد دانشگاه‌های برتر آلمان به ۱۲ دانشگاه افزایش یابد.رقابت میان دانشگاه‌های آلمان برای کسب عنوان “دانشگاه برتر” این کشور وارد مرحله‌ی تازه‌ای شده است.

در حال حاضر نُه دانشگاه در آلمان جزو دانشگاه‌های برتر (Elite-Universität) هستند. در سال ۲۰۰۶ میلادی و در جریان اولین مرحله از رقابت‌های علمی میان دانشگاه‌های آلمان، دو دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان

(Ludwig-Maximilians-Universität München) و دانشگاه فنی مونیخ (Die Technische Universität München) و دانشگاه کارلسروهه (Karlsruher Institut für Technologie) از ایالت بادن وورتمبرگ، از سایر دانشگاه‌ها پیشی گرفتند و توانستند عنوان دانشگاه‌های برتر آلمان را به خود اختصاص دهند.
 
در سال ۲۰۰۷، دور دوم این رقابت‌ها آغاز شد که طی آن دانشگاه‌های آخن (RWTH Aachen)، هایدلبرگ (Universität Heidelberg)، فرایبورگ (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg)، کنستانس (Universität Konstanz)، گوتینگن (Georg-August-Universität Göttingen) و دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin) معرفی شدند. از جمله دانشگاه‌هایی که در این دور از رقابت‌ها حذف شدند، می توان به دانشگاه بوخوم و دانشگاه هومبلد برلین اشاره کرد.
به این ترتیب ایالت بادن ووترمبرگ با چهار دانشگاه، بیشترین تعداد از دانشگاه‌های برتر آلمان را در خود جای داده است.
 
دور جدید رقابت‌ها از ماه سپتامبر ۲۰۱۱
دور تازه‌ی انتخاب دانشگاه‌های برتر آلمان با تصمیم مسئولان آموزشی این کشور و با حمایت بنیاد پژوهش آلمان (DFG) آغاز شده است. قرار است در این دور هفت دانشگاه به رقابت علمی با یکدیگر بپردازند. علاوه بر دو دانشگاه بوخوم و هومبلد برلین که در مرحله‌ی پیش، ازکسب این عنوان جا ماندند، دانشگاه‌های کلن، برمن، ماینتس، توبینگن و دانشگاه صنعتی درسدن نیز در این سری از رقابت‌ها شرکت خواهند داشت. این تعداد از دانشگاه‌های یاد شده نیز از بین ۲۲ دانشگاه متقاضی و از سوی بنیاد پژوهش آلمان انتخاب شده‌اند.
 
ارتقای سطع علمی و پژوهشی؛ هدف اصلی دانشگاه‌های برتر
بودجه‌ای معادل ۲ / ۷ میلیارد یورو به مدت پنج سال در اختیار دانشگاه‌های برتر قرار خواهد گرفت. از این بودجه در راستای پیشبرد پروژه‌های تحقیقاتی و تکمیل طرح‌های ناتمام علمی استفاده خواهد شد. علاوه بر این کسب عنوان دانشگاه ‌برتر می‌تواند پذیرش دانشجویان بیشتری را برای دانشگاه‌ها به همراه داشته باشد. از این رو قرار گرفتن هر دانشگاه در میان دانشگاه‌های برتر آلمان وضعیت علمی و وسعت پژوهشی آن دانشگاه را متحول خواهد کرد.
البته این دور از رقابت‌ها که از ماه سپتامبر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد، تنها محدود به دانشگاه‌های متقاضی کسب عنوان دانشگاه برتر نخواهد بود، بلکه دانشگاه‌های که پیش‌تر نیز موفق به کسب این عنوان شده بودند هم باید با ارائه‌ی گزارش موفقیت‌های کسب شده طی پنج سال گذشته، از عنوان خود دفاع کنند.
 
مسئولان برخی از دانشگاه‌های شرق آلمان ازاین که دانشگا‌هایشان در لیست دانشگاه‌های برتر آلمان منظور نشد‌ه‌اند، خشنود نیستند و داوران را متهم به آن می‌کنند که توجه بیش‌تری به دانشگاه‌های واقع در غرب آلمان دارند. در این دور از رقابت‌ها علاوه بر دانشگاه آزاد برلین، دانشگاه هومبلد و دانشگاه صنعتی درسدن، هر دو از شرق آلمان کاندیدای پیوستن به جمع دانشگاه‌های برتر آلمان هستند.

این سه دانشگاه در یک ویژگی دیگر نیز با هم مشترک هستند و آن تحصیل رایگان است. ویژگی که بر جذابیت تحصیل در دانشگاه‌های آلمان افزوده است.

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com