دانشگاه هایلدبرگ

مراکز آموزش عالی در آلمان، برای رقابت با سایر دانشگاه‌های جهان در عرصه بین‌الملل، شیوه‌های مختلفی به کار می‌گیرند. یکی از این زمینه‌های رقابت، جذب دانشجویان و استادها برای تحصیل و تدریس در دانشگاه‌های این کشور است.

اهمیت نقش دانشجویان و دانشمندان خارجی، در داد و ستدهای علمی مراکز آموزش عالی در آلمان، روز به روز پر رنگ‌تر می‌شود. مسوولان مراکز دانشگاهی در آلمان معتقدند، یکی از راه‌های ارتقاع وجهه بین‌المللی دانشگاه‌ها، حمایت از دانشجویان خارجی و رفع موانع پیش‌روی دانشمندان غیرآلمانی، برای فعالیت در این کشور است.

کریستیان تیمه، از مسوولان مرکز تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD)، در ارتباط با اهمیت جذب نخبگان علمی می‌گوید: «آموزش و پژوهش یک موضوع بین‌المللی است. روش‌های مختلف علمی ‌می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و از این طریق هر پژوهشگری امکان ارزیابی روش‌های سایرین را پیدا می‌کند. علاوه بر این، موضوع، بر سر جذب دانشجویان و دانشمندان خارجی از سایر کشورها به آلمان است، افراد شایسته‌ای که علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌هایی خاص، در مقاطع ارشد و دکترا هستند.»

حمایت از نخبگان علمی

دانشگاه‌های آلمان با هدف رقابت با سایر دانشگاه‌ها در عرصه بین‌الملل و همچنین ترغیب نخبگان علمی برای فعالیت در این کشور، پروژه‌ها و طرح‌هایی را به راه انداخته‌اند. طرح‌هایی که در دانشگاه‌های ‌آمریکا و انگلستان، سال‌هاست با موفقیت دنبال می‌شود. مرکز تبادلات آکادمیک آلمان، سالانه بودجه‌ای در حدود ۶۵ میلیون یورو، در جهت حمایت از ارتقاع سطح دانشگاه‌های این کشور در عرصه بین‌الملل، در اختیار این مراکز می‌گذارد.

دانشگاه هایدلبرگ، با سابقه‌ترین دانشگاه آلمان

از جمله دانشگاه‌های آلمان که در زمینه جذب متخصصان و دانشمندان خارجی پیشتاز است، می‌توان به دانشگاه هایدلبرگ اشاره کرد. این دانشگاه برای دستیابی به اهداف نام‌برده، اقدام به راه‌اندازی موسسه‌ای با نام (Welcome-Center) کرده است. مسوولیت این مرکز، پشتیبانی و حمایت از دانشمندان و استادهای خارجی است.

مهشید مایار، دانشجوی ایرانی در دانشگاه هایدلبرگ است. مهشید، با شروع ترم تحصیلی در دانشگاه هایدلبرگ، در پاییز سال گذشته، برای اولین بار ایران را ترک کرده و از همین رو هم در ابتدا، از تصمیم خود برای تحصیل در این دانشگاه چندان مطمئن نبوده است. از یک طرف، برای این دانشجوی ارشد رشته مطالعات ایالات متحده آمریکا، فرهنگ و خلق و خوی آلمانی‌عجیب و غریب بود و از سوی دیگر از تحصیل در با سابقه‌ترین دانشگاه آلمان هم نمی‌توانست به راحتی بگذرد. با گذشت زمان، مهشید با شرایط جدید کنار آمده است: « این شهر در دلم خیلی جا کرده است، همه چیز در اینجا نظم و ترتیب دارد، مردم‌اش خیلی دوستانه رفتار می‌کنند. اگر بتوانم بورسیه بگیرم، شاید برای تحصیل در دکترا هم همین جا بمانم.»
تحصیل و تجربه علمی به همراه همه‌ی خانواده
دانشگاه هایدلبرگ در کنار جذب دانشجو، زمینه تدریس استادهای خارجی برای دوره‌های کوتاه مدت در این دانشگاه را نیز فراهم کرده است. از آنجایی که دانشگاه هایلدبرگ علاقه‌مند به جذب نخبگان علمی از آمریکا نیز هست، دفتری نیز در نیویورک افتتاح کرده است.
دانشگاه هایدلبرگ علاوه بر جذب دانشجویان، در فکر راه‌اندازی پروژه‌های مشترک علمی با سایر دانشگاه‌ها نیز هست. یکی از وظایف دفتر این دانشگاه در نیویورک، برنامه‌ریزی برای اینگونه طرح‌ها است. دانشگاه هایدلبرگ برای خانواده استادهایی که به صورت مدعو به این دانشگاه می‌آیند نیز تدارکاتی دیده است. از جمله امکان کار برای همسر استاد و حتی نگهداری از کودکان خانواده نیز با دانشگاه است.

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com