دانشگاه برمن؛ از عنوان دانشگاه برتر تا تنوع رشته‌ها

دانشگاه برمن آلمان (Universität Bremen) صد رشته تحصیلی را در بیش از ۳۰ گرایش متفاوت علمی به علاقه‌مندان ارائه می‌کند. این دانشگاه که در سال ۱۹۷۱ میلادی تاسیس شده، در حال حاضر بیش از ۱۹ هزار دانشجو را در خود جای داده است.

دانشگاه برمن در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ از سوی کمیسیونی متشکل از نمایندگان دولت و ایالت‌ها در بخش آموزش در آلمان، به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر این کشور انتخاب شد.

دانشگاه هومبلد در برلین، دانشگاه صنعتی درسدن، دانشگاه کلن و دانشگاه توبینگن نیز از جمله دانشگاه‌های جدیدی هستند که در این دور از رقابت‌ها به جمع دانشگاه‌های برتر در آلمان اضافه شده‌اند.

دانشگاه‌هایی که از شش سال پیش این عنوان را دارا هستند و در این دور از انتخابات نیز موفق به حفظ این عنوان شدند، عبارتند از دانشگاه لودویگ-ماکسیملیان مونیخ، دانشگاه صنعتی مونیخ، دانشگاه آزاد برلین، دانشگاه آخن، دانشگاه هایدلبرگ و کنستانس.

دانشگاهی نسبتا تازه‌تاسیس در جمع دانشگاه‌های برتر

انتخاب دانشگاه برمن به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان با توجه به این نکته که تنها نزدیک به ۴۰ سال از تاسیس آن می‌گذرد، حائز اهمیت است.

این انتخاب، بودجه‌ی دانشگاه برمن را تا سقف حدود ۹۰ میلیون یورو برای پیشبرد اهداف علمی‌و پژوهشی افزایش خواهد داد؛ بودجه‌ای که از طریق دولت آلمان، اتحادیه اروپا، بنیاد پژوهش آلمان و بخش خصوصی در اختیار دانشگاه برمن قرار خواهد گرفت.

دلایل انتخاب دانشگاه برمن

اما چه پیشرفتی در دانشگاه برمن صورت گرفته که انتخاب این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان را در پی داشته است؟ پاسخ به این پرسش، به تاسیس پارک تکنولوژی در شهر برمن برمی‌گردد. این پارک که بیش از ۴۰۰ شرکت و موسسه‌ی تحقیقاتی را دربرمی‌گیرد، در کنار محوطه‌ی دانشگاه قرار دارد.

به گفته‌ی ویلفرید مولر، رئيس دانشگاه برمن، تنها در شهرهای برلین و دورتموند چنین مرکز تحقیقاتی عظیمی همانند پارک تکنولوژی برمن وجود دارد. وسعت برنامه‌های پژوهشی در این مرکز که زیر نظر دانشگاه فعالیت می‌کند، از جمله دلایل انتخاب دانشگاه برمن به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان بوده است.

ویلفرید مولر، رئيس دانشگاه برمن، به همکاری این دانشگاه با تعداد قابل‌توجهی از مراکز پژوهشی همانند بنیاد ماکس پلانک اشاره می‌کند و می‌افزاید، قرار است بخشی از بودجه دریافتی از محل کمک‌های دولتی صرف تقویت همکاری‌ها با موسسات پژوهشی در آلمان و همچنین استفاده از استادهای مهمان در دانشگاه برمن شود.

دانشگاه برمن به دنبال استخدام نیروهای جدید

دانشگاه برمن در حال حاضر توجه ویژه‌ای به همکاری با استادهای زن دارد. ۲۷ درصد از استادهای دانشگاه برمن را زنان تشکیل می‌دهند که این رقم در مقایسه با سایر دانشگاه‌های آلمان درصد قابل‌توجهی است.

مسئولان دانشگاه برمن از تصمیم خود مبنی بر استخدام تعداد بیش‌تری از استادهای دانشگاه خبر می‌دهند و توجه خود را معطوف به استادهای زن می‌‌دانند تا با ادامه این روند برابری شمار استادهای زن و مرد در دانشگاه برمن متحقق شود.

البته کسب عنوان دانشگاه برتر از سوی دولت و ایالت‌ها که استخدام نیروهای جدید را در پی خواهد داشت، منتقدانی نیز دارد. از جمله مسئولان اداره امور صنفی دانشجویان دانشگاه برمن می‌گویند، کسب این عنوان از سوی دولت، وابستگی هرچه بیش‌تر نهادهای علمی به دولت و دخالت نهاد‌های دولتی در تصمیم‌گیری‌های دانشگاه را در پی خواهد داشت؛ چنان که در آینده “دانشگاه‌ها به مجری خواسته‌های دولت” تبدیل می‌شوند.

این نهاد دانشجویی از مسئولان دانشگاه خواسته است، میزان مشارکت دانشجویان را در تصمیمات کلان دانشگاه افزایش ‌دهند تا دانشجویان هر چه بیش‌تر در جریان تصمیم‌گیری‌ها و نحوه‌ی پوشش هزینه‌های دانشگاه قرار گیرند.

 

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com