جایگاه دانشگاه‌های آلمان در رتبه‌بندی ‌جهانی

در رتبه‌بندی نشریه‌ی “تایمز” که امسال منتشر شده است، نام چهار دانشگاه آلمان در بین صد دانشگاه برتر جهان به چشم می‌خورد. هر چهار دانشگاه جزو دانشگاه‌های برتر آلمان محسوب می‌شوند و تحصیل در یکی از آن‌ها نیز رایگان است.
جایگاه دانشگاه‌های آلمان در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی اگر برای متقاضیان تحصیل در این کشور در اولویت نباشد، برای مسئولان آموزشی و دانشگاهی آلمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هر ساله اما با انتشار رتبه‌بندی‌های علمی دانشگاه‌ها در سطح جهان، دانشگاه‌های اروپایی از قرارگرفتن در جایگاه‌‌های نخست بی‌بهره‌اند. دانشگاه‌های برتر در انگلستان را البته باید از این قاعده مستثنی دانست. دانشگاه‌های برتر ایالات متحده آمریکا و بریتانیا هنوز هم از بالاترین سطح علمی و پژوهشی برخوردارند.

چهار دانشگاه از آلمان، جزو صد دانشگاه برتر جهان

بر اساس جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان که از سوی نشریه‌‌ی “تایمز” در ماه گذشته سال جاری میلادی انتشار یافته است، نام چهار دانشگاه از آلمان نیز به چشم می‌خورد که آگاهی از آن برای متقاضیان تحصیل در آلمان جالب توجه خواهد بود. براساس رتبه‌بندی “تایمز”، در بین یکصد دانشگاه برتر جهان، دانشگاه فنی مونیخ در جایگاه ۵۳ قرار دارد. این در حالی است که جایگاه برترین دانشگاه‌ آلمان در سال گذشته به دانشگاه هایدلبرگ تعلق داشت که در رتبه ۵۷ قرار گرفته بود. دانشگاه هایدلبرگ این جایگاه را امسال نیز به خود اختصاص داده است، اما با این حال دانشگاه فنی مونیخ با چهار رتبه اختلاف، جایگاه برترین دانشگاه آلمان در بین صد دانشگاه نخبه جهان را از آن خود کرده است.
اما جایگاه بعدی متعلق به دانشگاه آزاد برلین است. این دانشگاه برای اولین بار جزو صد دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شود و رتبه ۹۴ را به خود اختصاص داده است. موفقیت بزرگ برای دانشگاه آزاد برلین از این روست که در رتبه‌بندی “تایمز” در سال گذشته، دانشگاه آزاد برلین در جایگاه ۱۳۷ قرار داشته است. نکته قابل توجه دیگر این است که تحصیل در این دانشگاه رایگان است. دانشگاه چهارم از آلمان که خود را در جمع صد دانشگاه برتر جهان جای داده، باز هم از ایالت بایرن آلمان است. مقام ۹۸ به دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ تعلق گرفته است.
بر اساس رتبه‌بندی “تایمز”، مقام‌های اول تا سوم به ترتیب به دانشگاه هاروارد، کمبریج و ییل اختصاص یافته است. نکته جالب توجه در رتبه‌بندی “تایمز”، کاهش تعداد دانشگاه‌های آمریکایی در بین صد دانشگاه برتر جهان، از ۴۲ دانشگاه در سال گذشته میلادی به ۳۶ دانشگاه است. تهیه‌کنندگان این پروژه معتقدند، این روند نشانگر برتری‌یافتن دانشگاه‌های اروپایی و آسیایی در مقایسه با دانشگاه‌های آمریکایی نسبت به سال‌های گذشته است.

معیارهای گزینش برترین دانشگاه‌های جهان

به گفته‌ی مسئولان این پروژه، اولین معیار برای گزینش دانشگاه‌های برتر در جهان، تدریس به زبان انگلیسی است، به عبارت دیگر دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان در اولویت هستند. در کنار تدریس به زبان انگلیسی، کیفیت سرپرستی پروژه‌های علمی توسط استادان و ارتباط و حمایت آنان از دانشجویان و از همه جالب‌تر میزان دانشجویان خارجی و قدرت جذب آنان توسط دانشگاه از دیگر معیار‌های گزینش دانشگاه‌های برتر در جهان بوده است. علاوه بر این، در رتبه‌بندی تایمز از نظرات بیش از ۹ هزار پژوهشگر برای تعیین صد دانشگاه برتر استفاده شده است.

 

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com