تحصیل رایگان در دانشگاه ینا

با وجود قدمت طولانی دانشگاه ینا و ارائه بیش از ۱۳۰ رشته دانشگاهی، تحصیل در دانشگاه ینا هنوز رایگان است. امکانات مناسب و از جمله برخورداری از یکی از مدرن‌ترین کتابخانه‌های اروپا، ۲۱ هزار دانشجو را به این شهر جذب کرده است.
دانشگاه فریدریش شیلر (Friedrich-Schiller-Universität Jena)، در ایالت تورینگن آلمان و در شهر ینا (Jena)، واقع شده است. این دانشگاه، از قدمتی بیش از ۴۰۰ سال برخوردار است و تاسیس آن به سال ۱۵۵۸ میلادی باز می‌گردد. دانشگاه به یاد ادیب پرآوازه آلمانی، فریدریش شیلر، نام گذاری شده است که خود در حدود ۱۰ سال در بین سال‌های ۱۷۸۹ تا ۱۷۹۹ میلادی، در دانشگاه ینا به تدریس رشته تاریخ مشغول بوده است.
تنوع رشته‌ها و از همه مهم‌تر رایگان بودن تحصیل در دانشگاه ینا، از جمله عواملی است که بیش از ۲۱ هزار دانشجوی آلمانی و خارجی را به این دانشگاه جذب کرده است. کرنلیا دوارس، از مسوولان بخش روابط بین‌الملل دانشگاه ینا، در ارتباط با دانشجویان ایرانی این دانشگاه به دویچه وله گفت: «بر طبق آمار دانشگاه، در ترم تحصیلی جاری، ۱۷ دانشجوی ایرانی در دانشگاه ینا مشغول به تحصیل هستند.»

تحصیل در دانشگاه ینا، بدون شهریه
شهریه تحصیلی در دانشگاه ینا هنوز تصویب نشده است و متقاضیان تحصیل در دانشگاه ینا، تنها مبلغی در حدود ۱۴۰ یورو در هر ترم بابت هزینه‌های خدمات دانشجویی پرداخت می‌کنند. از جمله موارد استفاده از خدمات دانشجویی که با پرداخت این هزینه امکان‌پذیر می‌شود، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور می‌باشد.
دانشکده‌ها
دانشگاه ینا از ۱۰ دانشکده تشکیل شده است که عبارتند از: دانشکده‌ علوم اقتصاد، دانشکده الهیات، دانشکده‌های علوم اجتماعی، ریاضی و مهندسی کامپیوتر، دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی و زیست‌شناسی، دانشکده فیزیک و نجوم، شیمی و دانشکده حقوق

رشته‌ها و تحصیل به زبان انگلیسی
دانشکده‌های نام‌برده در مجموع بیش از ۱۳۰ رشته تحصیلی را در قالب مقاطع تحصیلی مختلف از جمله کارشناسی، کارشناسی‌ارشد پیوسته و ناپیوسته و دکترا ارائه می‌دهند. در بین این رشته، تحصیل در ۱۰ رشته دانشگاهی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا، به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. از میان این رشته‌ها می‌توان به میکروبیولوژی، مطالعات کشورهای آمریکای شمالی و مطالعات آلمان اشاره کرد

 

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com