تحصیل رایگان در دانشگاه کمنیتز

تحصیل فشرده، سریع و چندمنظوره. این‌ها ویژگی‌های اصلی دانشگاه صنعتی کمنیتز هستند. دانشجویان دانشگاه کمنیتز سه دلیل برای انتخاب این دانشگاه عنوان می‌کنند: رشته‌های متنوع، دوره‌های کاربردی و مناسب‌بودن هزینه‌های زندگی.
شاید این دلایل و ویژگی‌های اصلی دانشگاه کمنیتز (Technische Universität Chemnitz) برای تصمیم به تحصیل در این دانشگاه کافی باشد. اما نکات دیگری نیز در مورد این دانشگاه وجود دارد که دانستن آن برای علاقمندان به تحصیل در آلمان جالب خواهد بود. گرایش‌رشته‌های دانشگاه صنعتی کمنیتز بیشتر به سمت رشته‌های علوم طبیعی و فنی و مهندسی است. اما مسوولان این دانشگاه از رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی هم غافل نبوده‌اند و به طور نمونه رشته‌ی فلسفه در دانشگاه کمنیتز از شهرتی مثال‌زدنی در آلمان برخوردار است.
۱۰ هزار دانشجو در ۷ دانشکده
بیش از ۱۰ هزار دانشجو در هفت دانشکده‌ی این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. البته این هفت دانشکده در چهار نقطه‌ی شهر پراکنده شده که در کنار ساختمان اصلی دانشگاه، خانه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی و غذاخوری دانشگاه هم قرار گرفته است. تاریخچه رشته‌های ترکیبی دانشگاه کمنیتز با تاریخچه دانشگاه گره خوره است. دانشگاه در سال ۱۸۳۶ میلادی تاسیس شده و راه‌اندازی رشته‌هایی همانند مطالعات اروپا که از جمله رشته‌های چندمنظوره به شمار می‌آید، به همان سال‌های تأسیس دانشگاه باز می‌گردد.
به طور نمونه رشته‌ی مطالعات اروپا را می‌توان با گرایش‌های اقتصاد، فرهنگ و یا جامعه‌شناسی ترکیب کرد. در همین زمینه و از جمله رشته‌های مطرح دانشگاه صنعتی کمنیتز می‌توان به رشته ریاضی در مقطع کارشناسی‌ارشد اشاره کرد که مدرک پایانی آن بین‌المللی و در تمامی کشورها معتبر است. امکان تحصیل در مقطع دکترا در همین رشته و در طول شش ترم تحصیلی نیز وجود دارد.
جذب دانشجویان خارجی، حاصل تغییرات آموزشی
از سال ۲۰۰۷ میلادی، دانشگاه کمنیتز نیز همانند سایر مراکز آموزش عالی در آلمان، رشته‌های تحصیلی را در قالب مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد ارائه می‌دهد. این امر با جذب بیشتر دانشجویان خارجی به این دانشگاه همراه بوده است. سالانه در حدود ۷۵۰ نفر از کشورهای مختلف برای تحصیل در این دانشگاه به شهر کمنیتز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند. البته بایستی به این آمار‌، تبادلات آکادمیک دانشگاه کمنیتز با بیش از ۱۰۰ مرکز آموزشی در سرتاسر جهان را نیز افزود.
دستیابی سریع به اهداف پژوهشی و ارائه امکانات آموزشی مناسب در دانشگاه کمنیتز به طور یکسان دنبال می‌شوند. این مشخصه را می‌توان از آشنایی زودهنگام دانشجویان با محیط‌های عملی مانند آزمایشگاه و کارگاه دریافت که سرمایه‌گذاری ویژه‌ای نیز از سوی دانشگاه در این بخش صورت گرفته است. با وجود برنامه‌های متعدد، دانشجویان دانشگاه کمنیتز به طور میانگین و در مقایسه با دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌های آلمان در مدت زمان کمتری فارغ‌التحصیل‌می‌شوند. این رکوردی است که دانشجویان این دانشگاه در رشته‌هایی همانند روان‌شناسی، فیزیک، علوم رایانه و مهندسی مکانیک به نام خود ثبت کرده‌اند. تحصیل فشرده، سریع و چندمنظوره. این‌ها ویژگی‌های اصلی دانشگاه صنعتی کمنیتز (Technische Universität Chemnitz) بودند. دانشجویان دانشگاه کمنیتز سه دلیل عمده برای انتخاب این دانشگاه عنوان می‌کنند: رشته‌های تحصیلی متنوع، دوره‌های کاربردی و مناسب‌بودن هزینه‌های زندگی. اگر هنوز هم برای تحصیل در دانشگاه کمنیتز قانع نشده‌اید، تحصیل رایگان در این دانشگاه را نیز در کنار سایر مزایای آن در نظر بگیرید.

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com