تحصیل در میان سالمندان

دانشگاه وست‌فلیشه ویلهلم شهر مونستر، قصد دارد در ماه سپتامبر ۲۰۰۸، برنامه‌های خود را برای افزایش ظرفیت رشته‌های تحصیلی بزرگسالان اعلام کند. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌هایی است که این امکان را برای سالمندان فراهم می‌کنند.
در حال حاضر دو هزارو صد دانشجوی بزرگسال در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که متوسط سن آنها ۶۶ سال است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، محبوب‌ترین رشته‌ها در میان این افراد، الهیات، فلسفه و تاریخ هنر است.
تحصیل در این رشته‌های ارائه شده به سالمندان به‌طور متوسط هفت ترم به طول می‌انجامد و شهریه‌ای معادل صد یورو برای هر ترم دریافت می‌شود.
یکی از علاقمندان ادامه‌ی تحصیل، به نام گرد لوون‌برگ، به تازگی و در ششمین دهه‌ی زندگی‌اش در رشته‌ی زبان و ادبیات مشغول تحصیل شده است. این فرد که به گفته‌ی خود پس از بازنشستگی زودهنگام، «ریتم زندگی‌اش از صد به صفر رسیده است» ، به‌عنوان مدیر در حوزه‌ی صنعت مشغول به کار بوده است و علاقه‌ی فردی به فراگیری، او را در سنین بازنشستگی راهی دانشگاه کرده است.
لوون‌برگ از این‌که وقت بیشتری برای همسر و سه نوه‌ی خود صرف کند، بسیار لذت می‌برد: «اما یک هدف لازم است؛ چیزی که انسان را به کار وا دارد» . این دانشجوی ۶۳ ساله، هدف خود را در ادامه‌ی تحصیل یافته است. اشتیاق برای یادگیری که  گذرعمر هم از آن نکاسته است.
او برای ادامه‌ی تحصیل، سه راه پیش رو داشته است. ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ای که پیشتر خوانده بود، شرکت در کلاس‌ها به‌عنوان دانشجوی میهمان (مستمع‌الازاد) یا آغاز یک رشته‌ی جدید که علاقه او را به سوی زبان و ادبیات کشانده است. لوون‌برگ هنوز به‌خاطر می‌آورد که در دوران جوانی به سراغ رشته‌های فنی‌مهندسی رفت چراکه رشته‌های گروه علوم انسانی، در نظرش دورنما‌ی کاری روشنی نداشتند.
اما امروز شرایط برای او فرق می‌کند. اکنون این علاقه است که لون‌برگ را در پی خود می‌کشد و در این راه، نه شهریه‌ی دانشگاه او را باز می‌دارد و نه ترس از امتحان‌.
تحصیل بزرگسالان به همراه کلاس‌های فوق‌برنامه هم‌کلاسی او اما حوصله‌ی چندانی برای امتحان‌های سنگین و فشرده ندارد و ترجیح می‌دهد به‌صورت دانشجوی میهمان، رشته‌ی ادبیات را ادامه دهد. دانشجویان میهمان معمولاً نیازی به دیپلم دبیرستان ندارند و بسته به این‌که کدام دانشگاه  را انتخاب کنند، شهریه‌ای متفاوت می‌پردازند.
البته تفاوت چندانی بین تحصیل در دوره‌ی بزرگسالان یا تحصیل به‌صورت میهمان وجود ندارد. برای تحصیل در رشته‌ی بزرگسالان این برتری وجود دارد که دانشگاه برای دانشجویان کلاس‌ها و مشاوره‌های فوق برنامه تشکیل می‌دهد.
این‌که کلاس‌های بزرگسالان چگونه برگزار می‌شوند، به تصمیم دانشگاه بستگی دارد. برخی از دانشگاه‌ها کلاس‌هایی را مخصوص بزرگسالان تشکیل می‌دهند. البته تمام رشته‌های دانشگاهی هم برای دانشجویان میهمان و بزرگسال ارائه نمی‌شوند. این امر هم در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com