تحصیل در شرق آلمان؛ مزیت‌ها و گزینه‌ها

دانشگاه‌های شرق آلمان دو مزیت عمده نسبت به دانشگاه‌های واقع در غرب این کشور دارند. شهریه در اکثر این دانشگاه‌ها وجود ندارد و علاوه بر این هزینه‌ی زندگی اعم از مسکن و مواد غذایی، نسبت به شهرهای غرب آلمان مناسب‌تر است.

تحصیل در دانشگاه‌های شرق آلمان مزیت‌های بسیاری دارد، به همین سبب در طی سال‌های اخیر جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های شرق آلمان رشد بیشتری به خود گرفته است. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های شرق آلمان، عدم تصویب شهریه تحصیلی در این دانشگاه‌ها است.

تحصیل رایگان و صرفه‌جویی در هزینه‌ها

شهریه در ایالت‌های برلین، براندنبورگ، هسن، مکلنبورگ فورپومرن و ایالت شلسویگ هولشتاین، هنوز تصویب نشده است. به جز ایالت هسن که در مرکز آلمان واقع شده است، سایر ایالت‌های نام‌برده در شرق و شمال شرقی آلمان قرار دارند. تحصیل رایگان در دانشگاه‌هایی که در ایالت‌های نام‌برده واقع شده‌اند، به معنای پرداخت هزینه‌ی خدمات دانشجویی است که مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی می‌باشد. اما شهریه‌ای که در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان تا ۵۰۰ یورو در هر ترم تصویب شده است، در دانشگاه‌‌هایی که در ایالت‌های نام‌برد قرار گرفته‌اند، وجود ندارد.

هزینه‌ی مناسب زندگی دانشجویی

از دیگر مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های شرق آلمان، می‌توان به هزینه‌‌ی مناسب زندگی دانشجویی در بسیاری از شهرهای این بخش آلمان اشاره کرد. هزینه مسکن که غالبا، زندگی در خانه‌های دانشجویی به صورت دسته‌جمعی یا تک‌نفره را شامل می‌شود، در مواردی در مقایسه با شهرهای بخش غربی آلمان تا ۲۰۰ یورو در ماه ارزان‌تر است.

علاوه بر این، هزینه‌ی مواد غذایی نیز در اکثر شهرهای واقع در شرق آلمان مناسب‌تر است. به طوری که با جمع هزینه‌های رایج زندگی دانشجویی در آلمان، تحصیل در دانشگاه‌های شرق این کشور در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در ماه ارزان‌تر خواهد بود. این تفاوت زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که داوطلبان تحصیل در آلمان، قصد ورود به رشته‌هایی چون علوم پزشکی را داشته باشند. از آنجا که طول دوران تحصیل در این رشته‌ها بیشتر از سایر مقاطع تحصیلی است و جزو رشته‌های پرهزینه نیز محسوب می‌شوند، عدم پرداخت شهریه و پایین بودن هزینه‌ی زندگی در شهرهای واقع در شرق آلمان، تفاوت قابل توجهی را در مقایسه با دانشگاه‌های غرب این کشور در طول یک دوره‌ی تحصیلی ایجاد خواهد کرد.

گزینه‌های تحصیل در شرق آلمان

مناسب‌بودن هزینه‌ی زندگی و تحصیل رایگان مسلما به معنای کیفیت پایین دانشگاه‌های شرق آلمان نیست، بلکه در میان این دانشگاه‌ها حتی نام یکی از صد دانشگاه برتر جهان نیز به چشم می‌خورد. از جمله دانشگاه‌هایی که در شرق و شمال شرقی آلمان واقع شده‌اند و تحصیل در آن‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود، می‌توان به دانشگاه‌های ماگدبورگ، ینا، گرایفس‌والد، وایمار، دانشگاه صنعتی درسدن، دانشگاه مارتین لوتر، لایپزیگ و چهار دانشگاه واقع در ایالت برلین اشاره کرد. در بین این چهار دانشگاه، دانشگاه آزاد برلین یکی از صد دانشگاه برتر جهان نیز محسوب می‌شود.

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com