بر‌ترین دانشگاه‌های آلمان در جذب دانشجویان

برای دومین بار بر‌ترین دانشگاه‌های آلمان در زمینه‌ی جذب دانشجویان خارجی انتخاب شدند. دانشگاه‌های وایمار و کتبوس با آن‌که تنها دو دهه از شروع فعالیت‌شان می‌گذرد توانسته‌اند تعداد زیادی از دانشجویان خارجی را جذب خود کنند.
دانشگاه معماری و عمران در شهر وایمار (Bauhaus Universität Weimar) و دانشگاه صنعتی کتبوس (BTUCottbus) به عنوان دو دانشگاه بر‌تر آلمان در جذب دانشجویان خارجی از سوی موسسه‌ی تبادلات آکادمیک آلمان  (DAAD) معرفی شدند.
دانشگاه صنعتی کتبوس در سال ۱۹۹۱ میلادی تاسیس شد. در طول بیست سال گذشته این دانشگاه موفق شده است بیشترین تعداد از دانشجویان خارجی را در مقایسه با جمعیت هفت هزار نفری خود جذب کند، به طوری که از هر ده دانشجوی دانشگاه کتبوس، یک دانشجو غیرآلمانی است.
علاوه بر این ارائه‌ی رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز بر جذابیت‌های دانشگاه صنعتی کتبوس افزوده است. رشته‌هایی همچون مهندسی برق و قدرت و همچنین رشته‌ی مدیریت منابع از جمله رشته‌هایی هستند که در دانشگاه کتبوس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.
دانشجویان خارجی دانشگاه صنعتی کتبوس در صورت نیاز می‌توانند در کلاس‌های آموزش زبان آلمانی که به مدت دو ترم از سوی دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنند.
نمایی از کتابخانه و مرکز علوم ارتباطات و رسانه دانشگاه صنعتی کتبوس. این کتابخانه به عنوان کتابخانه‌ی سال آلمان نیز انتخاب شده است .یوخن شوتنر از مسئولان آموزشی دانشگاه کتبوس معتقد است، دانشجویان خارجی در این دوره علاوه بر یادگیری زبان آلمانی با فرهنگ آموزش و تحصیل در دانشگاه‌های آلمان نیز آشنا می‌شوند.

از تحصیل رایگان تا ارائه رشته‌ها به زبان انگلیسی
در کنار دانشگاه صنعتی کتبوس، دانشگاه معماری و عمران وایمار نیز به عنوان دانشگاه بر‌تر در جذب دانشجویان خارجی انتخاب شده است. در این دانشگاه نیز بیش از ۱۵ درصد از دانشجویان را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند.
شهریه در برخی از دانشگاه‌های آلمان هنوز تصویب نشده است و دانشگاه وایمار نیز از جمله همین دانشگاه‌های رایگان محسوب می‌شود. دانشجویان برای هر نیم سال تحصیلی (شش ماه) تنها مبلغی در حدود ۲۰۰ یورو، بابت هزینه خدمات دانشجویی پرداخت می‌کنند.
از جمله موارد استفاده از خدمات دانشجویی که با پرداخت این هزینه امکان‌پذیر می‌شود، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور می‌باشد.
نینا ولفایل از مسئولان دانشگاه کتبوس با استقبال از تصمیم موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در انتخاب این دانشگاه و دانشگاه وایمار به عنوان بر‌ترین دانشگاه‌های آلمان در جذب دانشجویان خارجی گفت، دانشگاه کتبوس از نخستین دانشگاه‌های آلمان محسوب می‌شود که ارائه‌ی رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی را مرسوم کرده است. از همین رو به اعتقاد این مسئول آموزشی، دانشگاه‌های دیگر نیز می‌توانند با فراهم کردن امکانات تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان بر محبوبیت خود بیافزایند.

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com