استقبال دانشجویان خارجی از تحصیل در رشته‌های هنر در آلمان

از هر چهار دانشجوی دانشگاه‌های آلمان در رشته‌های هنر، یک دانشجو خارجی است. علت محبوبیت دانشگاه‌های آلمان در بین دانشجویان خارجی را از دو دانشجوی این رشته در آلمان جویا شدیم. بورسیه تحصیلی یکی از دلایل ذکر شده است.
از هر ۱۰ دانشجویی که در دانشگاه‌های آلمان به تحصیل مشغول است، یک دانشجو، خارجی است. این آمار تنها در مورد رشته‌های غیرهنری است. در رشته‌های زیرمجموعه‌ی هنر و در دانشگاه‌ها و مدارس عالی هنر در آلمان، از هر چهار دانشجو، یک نفر خارجی است. این دانشجویان غالبا اهل کشورهای آسیایی هستند، همانند کره جنوبی، چین و ژاپن.

بورسیه تحصیلی در رشته‌های هنر

موسسه فریدریش ابرت (Friedrich-Ebert-Stiftung)، از جمله انجمن‌های پژوهشی در آلمان است که به دانشجویان بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند و جالب آن‌که بیشتر دانشجویان تحت پوشش این موسسه، دانشجویان رشته‌های هنر هستند. این موسسه در اقدامی جالب تصمیم به برگزاری نمایشگاهی با کمک دانشجویان خارجی گرفت. “به‌آته اکن‌اشتاین”، از سوی موسسه‌ی فریدریش ابرت مامور شد تا نمایشگاهی را برای عرضه فعالیت‌های هنری دانشجویان تحت پوشش این موسسه به راه اندازد. او در ارتباط با این نمایشگاه، که آثار دانشجویان خارجی در آن به نمایش درآمده است، می‌گوید: « ابتدا متوجه شدیم که تعداد زیادی از دانشجویانی که تحت پوشش موسسه هستند، در رشته‌های زیرمجموعه‌ی هنر تحصیل می‌کنند. از آن‌جا که این دانشجویان در کشورشان نیز در رشته‌ی هنر تحصیل کرده‌اند و پیشرفت خوبی نیز داشته‌اند، می‌توانستیم بر روی سطح هنری آثارشان حساب کنیم.»
اما موضوع نمایشگاه که در شهر بن آلمان برگزار شد، با دانشجویان خارجی شرکت‌کننده در آن بی ارتباط نیست. موضوع نمایشگاه از آن‌جا شکل گرفت که دانشجویان خارجی می‌خواستند از طریق پرپایی آن پاسخی برای پرسش‌های خود پیدا کنند. پرسش‌هائی که به هویت دانشجویان خارجی بازمی‌گردد و این‌که چه تصوری نسبت به کشورشان در بین مردم آلمان وجود دارد.
کارولینا کت، یکی از شرکت‌کنندگان خارجی تحت پوشش موسسه فریدریش ابرت است که در مدرسه‌ی عالی رسانه در کلن تحصیل کرده است. کارولینا، از احساس‌اش از زندگی در آلمان، پس از گذشت چندین سال اقامت در این کشور می‌گوید: « احساس‌ام هنوز این است که آرژانتین و بوئنوس آیرس وطن من است. وطن به این معنا که در آن‌جا بزرگ شده‌ام. اما الان تصورم از وطن کمی تغییر کرده است. الان می‌گویم: وطن جایی است که در آن‌جا زندگی می‌کنی.»

محبوبیت رشته‌های هنر در آلمان

یکی دیگر از این دانشجویان، تان لُنگ اهل ویتنام است. تان ۲۹ ساله در مدرسه‌ی عالی گرافیک در شهر لایپزیگ آلمان تحصیل می‌کند. او که در کودکی چندسالی در آلمان زندگی کرده، حالا برای ادامه تحصیل به این کشور بازگشته است. تان سطح رشته‌های هنر در دانشگاه‌های آلمان را مناسب می‌داند و می‌گوید: « آلمان در جایگاه بسیار خوبی در زمینه‌ی رشته‌های هنری قرار دارد. رشته‌های هنری، از جمله هنرهای تجسمی و رشته‌ی موسیقی جزو رشته‌های برتر در آلمان هستند.»
این نظر البته تنها متعلق به تان نیست. بسیاری از دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های هنر، دانشگاه‌های آلمان را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. ۲۸ درصد از دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در رشته‌های هنر ثبت نام کرده‌اند. تان لُنگ دلیل دیگری را نیز برای انتخاب دانشگاه‌های آلمان از سوی دانشجویان خارجی ذکر می‌کند که جالب است: « هنرمندان در این کشور آزاد هستند. آن‌ها آزاد هستند تا ایده‌ها و طرح‌های خود را عملی کنند. منظورم بیشتر ایده‌های سیاسی است. هنر با سیاست در ارتباط است و شما در آلمان این امکان را دارید که از این قابلیت استفاده کنید، امکانی که در بسیاری از کشورها وجود ندارد.»

 

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com