ارتقای کیفیت تدریس در دانشگاه‌های آلمان

“شورای علمی آلمان” از دولت این کشور خواسته است برای ارتقای سطح آموزش، حدود ۱۰۴ / ۱ میلیارد یورو بر بودجه‌ی دانشگاه‌ها بیفزاید. دانشجویان خارجی برای استفاده از امکانات جدید، موظف به پرداخت شهریه‌ی بیشتر نیستند.
“شورای علمی آلمان” از دولت این کشور خواست که بودجه‌ی بیشتری برای بالابردن سطح آموزش در دانشگاه‌ها و مدارس عالی این کشور اختصاص دهد. این شورا که مهم‌ترین ارگان مشورتی آلمان در امر پیشبرد سیاست‌های علمی است، در تازه‌ترین پژوهش‌های خود از استادان دانشگاه‌های آلمان انتقاد کرده است که به “آموزش”، نسبت به “تحقیق” بهای کمتری می‌دهند. گزارش کامل ‌این پژوهش، روز دوشنبه، (۷ ژوئیه) منتشر می‌شود.
اهمال در آموزش
این شورا به‌ویژه به کیفیت تدریس استادان دانشگاه خرده گرفته و یادآور شده است که اهمال در آموزش مبتنی بر سیستم، مراقبت از دانشجویان و کمک به آنان در دوره‌ی تحصیلشان، «تنها در موارد استثنایی به عنوان خلاف ارزیابی می‌شود». در این پژوهش هم‌چنین آمده است که استادان دانشگاه‌ها آموخته‌های خود را کمتر با دیدن دوره‌های تکمیلی و تعلیمی به‌روز می‌کنند و بیشتر از شیوه‌های “خودآموزی” برای ارتقای دانش خود سود می‌جویند.
تحقیق مهم‌تر از تدریس
دلیل این که استادان، “تحقیق” را مهم‌تر از تدریس می‌دانند، به سیستم دانشگاهی آلمان برمی‌گردد. بر اساس این سیستم، ارتقای رتبه، بر مبنای نتایج کارکردهای پژوهشی استادان صورت می‌گیرد.
 دستیابی به موفقیت در امر تحقیق، تأمین بودجه‌ی بیشتر، ازدیاد شمار همکاران و بهبود تجهیزات پژوهشی را به ارمغان می‌آورد. حال آن که فعالیت بیشتر در مورد تدریس، تنها به افزایش فشار کار به‌خاطر انجام امتحانات بیشتر و بالارفتن شمار دانشجویان، می‌انجامد.
چاره‌ی کار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: افزایش بودجه
“شورای علمی آلمان” از این‌رو خواهان افزایش بودجه‌ی تمامی دانشگاه‌‌های این کشور شده‌است. بر اساس تخمین این شورا، دولت باید حدود ۱۰۴ / ۱ میلیارد یورو، علاوه بر بودجه‌ی جاری، برای ارتقای سطح آموزش در اختیار دانشگاه‌ها قرار دهد. مدیر این شورا، پتر اشتروشنایدر، در این رابطه می‌گوید‌: «این که تنها از استادان بخواهیم فعال تر شوند، کافی نیست. در این زمینه به تلاش‌های همه‌جانبه و به پول بیشتر نیاز است.»
استاد بیشتر، ساعت کار طولانی‌تر
“شورای علمی آلمان” پیشنهاد می‌کند که با این بودجه‌ی اضافی، استادان بیشتری، به‌ویژه در رشته‌های زبان و فرهنگ، علوم اجتماعی، اقتصاد و حقوق استخدام شوند. ظرفیت این رشته‌ها باید در آینده حدود ۳۳ درصد افزایش یابد. “شورای علمی آلمان” برای سایر رشته‌ها، رشدی بالغ بر ۱۰ درصد درخواست کرده است. استادان تازه استخدام شده باید بتوانند، به جای ۸ یا ۹ ساعتی که در حال حاضر در دانشگاه‌های آلمان تدریس می‌شود، ۱۲ ساعت کار کنند. دانشجویان خارجی برای استفاده از امکانات جدید، موظف به پرداخت شهریه‌ی بیشتر نیستند.
“شورای علمی آلمان” در سال ۱۹۵۷ تأسیس شده و وظیفه‌ دارد با نظرات مشورتی خود، دولت مرکزی و دولت‌های ایالت‌ها را در امور آموزش عالی، علم و پژوهش همراهی کند.

تلفن تماس : ۵۵ ۴۰ ۵۵ ۲۲ /۰۲۱

تلفن همراه : ۹۴۷ ۳۳ ۳۳ / ۰۹۱۲

E-mail: yussefzadeh@gmail.com